Čutkovská dolina & Pivovar Ursus

Vitaj, sezóna 2020. Naša tretia challengová, čiže challengovka. Dávno sme nikde neboli, lebo Hladní vlci spali tuhým zimným spánkom až skoro vytuhli. Uvidíme, ako sa to odrazí na kondičke. Zobudili sme sa v polovici júna a v peletóne vidíme chrbty ostatných challengistov, ktoré sa nám vzďaľujú, lebo niektorí už majú zdolaných všetých 10/10 cieľov, a ešte k tomu bonusy a žolíky, čím nás motivujú zbaliť si kufor a opäť začať výletníčiť. Keď sa tento rýchlik už raz rozbehne, súprava dvoch odhodlaných turistov bude nezastaviteľná.

Ruleta cieľov vybrala ako prvého pána na holenie Päť Spišských plies. Je to vysokohorská turistika, ktorá preverí našu kondíciu. Kamarátka Elenka spomínala, že to nebude prechádzka ružovou záhradou. Preto čakáme padni komu padni, lebo na túru sme sa nijako nepripravovali.

Snáď nemusíme písať, že sme natankovali a kam sme odbočili, aby sme sa dostali na diaľnicu. Trasa je nám známa, ale v Žiline navigácia s obľubou namixuje rôzne cesty a vždy inú trasu. Prečo to robí, je nám stále veľkou neznámou. Pre nás, ostrieľaných šoférov z bratislavského chaosu, nám dá Žilina vždy zabrať. Asi horšie sú už len Bermudy. S otvorenými ústami sledujeme, že sme na výpadovke do Ružomberka bez toho, aby sme prešli okolo Tesco Žilina, čo doteraz sme vždy prešli okolo Tesco Žilina.

Stres zo Žiliny a zo Strečna má sprievodný jav vlčí hlad, ktorý sa prejaví, keď už sme v bezpečí za Strečnom.

Chceme ísť do Pivovaru Ursus a pred Ružomberkom nás to hodí do Čutkovskej doliny. Zvrtneme volant a nestačíme sa diviť aká NÁDHERNÁ DOLINA sa nachádza neďaleko hlavnej cesty.

Areál je vybudovaný v štýle, ktorý do tejto doliny zapadá. Pivovar je viac-menej zavretý, ale mok sa predáva v šenku poniže, kde čapujú aj do fľaší, čo nám vyhovuje. Vyprahnutý šofér, ktorý má Saharu v ústach, sa má večer na čo tešiť.

Z jedál vyberáme klasiky: bryndzové halušky, ktoré vyzerajú pekne na fotke, ale chuťovo nič moc. Cesnaková polievka by sa dala kľudne aj kloktať a liečiť si ňou korona vírus, taká bola slaná. Možno je to tu taká prevencia.

Areál je malá milá dedinka nachádzajúca sa na úpätí Malinô brda v Národnom parku Veľká Fatra. Má kostolík, obchodík, kolibu, už spomínaný pivovar, nádrž pre pstruhy, skromné príbytky pre dobytok, ovečky a husičky. Na briežku sa pasie koník samotár. Rozmýšľame, či tieto roztomilé zvieratká, ktoré robia radosť deťom, niekedy skončia hosťom na tanieri.

Čutkovská dolina bola veľmi pekná zastávka a odtiaľto to už nie je ďaleko do Tatier.

Objednali sme si apartmán, ku ktorému navigácia a plány boli súčasťou orientačnej hry “získaj kľúče od izby”. To isté platilo aj pre parkovacie miesto, ktoré tam nakoniec nebolo, lebo na jeho mieste sa niečo stavia.

Pre zdolanie hlavolamu sme pomocou indícií našli kľúče v matrioškovom systéme a konečne sa ubytovávame. Predpoveď počasia hovorí, že na zdolanie cieľa máme len jeden pokus, a to zajtra, kedy by nemalo celý deň pršať. Z nášho výhľadu na balkóne vidieť iba hmlu, v ktorej je utopený Slavkovský štít a vyzerá ako Malé karpaty. Pred súmrakom za hmly mierne popretrhali.

Dnes už nikam nejdeme, aby sme boli zajtra plní síl. Šofér si dáva odmenu v podobe zlatého moku. Aj navigátorke niečo ostalo, za kalíšok. 🙂

Čo zachytil objektív deň, keď sme zahájili tretí ročník 7 kopcov 3 jazerá:

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s